Krajina před paneláky

Autor projektu: Ing. Jana Pyšková
Spoluautor: Ing. Lucie Hronová Šafářová
Investor: Společenství vlastníků jednotek
Zhotovitel: Petr Neumann
O dílo pečuje: SVJ svépomoci, (příležitostně Petr Neumann)
Termín realizace: Na Dlážděnce 2018-2022, Přádova 2021-2022
Místo realizace: Praha 8 - Libeň

Dva panelové domy, dostavěné na sklonku komunistické éry. Mizerná půda, mizerný trávník, mizerné keříky. Psí výkaly, špatná péče, frustrace. 
Dva panelové domy. Stromy, kvetoucí i jedlé keře, traviny, trvalky. Včely, ptáci, motýli, radost obyvatel i kolemjdoucích.  
Malé SVJ – panelák se dvěma vchody v ulici Na Dlážděnce na kraji tradiční vilkové zástavby v Kobylisích - se před pár lety rozhodlo, že už nechce před vchodem špatný trávník pokálený psy. Na paměti měli změnu k lepšímu, ale i ekonomiku návrhu a realizace. Přidanou hodnotou mělo být zadržování dešťové vody. Při úplné proměně zůstala řádka tavolníků u jednoho vchodu, půda byla prokypřena, jen místy vylepšena. Vysazeny byly hloh a jabloň, spousty keřů včetně rybízu a malin, trvalky, traviny a cibuloviny. Na místě, kudy stékala po svahu voda a blátem zaplavovala zádveří, byl vyhlouben jeden dešťový záhon, v sousední ploše druhý – zachycující vodu z okapu. K hromosvodům přibyly růže, na zdi břečťan a přísavník. 
Druhé SVJ – panelák za rohem se připojil o něco později, s většími předzahrádkami. Úpravy začaly probírkou změti jehličnanů, podél domů byly keře stříhané „na žárovku“ a ty se postupně prosvětlují. Úprava stanovištních podmínek i zde byla úsporná – i zde spočívala především v odstranění mizerného trávníku, prokypření, místy obohacení pískem či kompostem. Sortimenty pro výsadbu se přizpůsobily místu. Přibyly dva javory, dva jeřáby, okrasná jabloň. Obyvatelé si přáli založit dvě travnaté plochy – ty lemují směsi keřů, trvalek a travin. V místech, kde vytéká voda z okapů, vznikly dva dešťové záhony.  
Záhony před oběma domy jsou částečně mulčovány drtí z nejbližšího lomu. Chrání záhony proti zaplevelení a odparu vody, ale také i znečisťováním psy – nelíbí se jim dřepnout na špičatých kamenech a raději se vyprázdní jinde. Kromě mulče pomáhá proti zaplevelení i zápoj porostů, a tak plochy nejsou náročné na údržbu. Místa před paneláky se proměnila za dostupných podmínek k nepoznání. 

 

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři:

Záštita:

Kontakty:


e-mail: info@szuz.cz
Údolní 567/33, 602 00 Brno
Tel. +420 777 581 544, +420 775 581 544


e-mail: kancelar@szkt.cz
Plzeňská 247/59, 150 00 Praha 5 – Košíře
Tel. +420 602 363 999, +420 257 323 953