Park pod kostelem, Tišnov

Autor projektu: Zahradní a krajinářská tvorba spol. s r.o.
Investor: Město Tišnov
Zhotovitel: Gardenline s.r.o.
Výměra: 16 700 m²
O dílo pečuje: Gardenline s.r.o.

Autoři projektu: Zahradní a krajinářská tvorba spol. s r.o.
Investor: Město Tišnov
Zhotovitel: Gardenline s.r.o.
Výměra: 16 700m²
O dílo pečuje: Gardenline s.r.o. - tříletá následná péče od předání dokončeného díla

Tišnov, položený 21 km severozápadně od Brna, patřil vždy mezi menší městská sídla, nejvýše okresního statutu. Urbanisticky však náleží k nejzajímavějším moravským městům. Město je rozloženo v široké kotlině, obklopené zalesněnými kopci, v malebné krajině v podhůří Českomoravské vrchoviny, v kotlině protékané řekou Svratkou a v závětří hory Květnice, která je významnou mineralogickou a botanickou lokalitou.

Nově vybudovaný park se rozprostírá na jižním svahu blízko samotného centra města. Tvoří jej dvě nezávislé parkové plochy – Farská zahrada (pod kostelem) a Hrádek (u starého hřbitova). Již od poloviny 13. století sloužily plochy jako zahrady přilehlé k domům na ulici Radniční, Brněnské a Bezručově, proto také spadají do historického jádra s plošným výskytem archeologických nálezů z 13. - 16. století. V 60. a 80. letech minulého století vzniklo několik studií celkové přestavby velké části historického jádra Tišnova. Tehdy měla být řešena i plocha uvažovaného parku, první studie však vznikla až v roce 2000. Dlouho očekávaná a z finančních důvodů odkládaná revitalizace parku byla zahájena až v roce 2017, kdy byla zrevitalizována plocha u starého hřbitova a vznikl park Hrádek, v červenci 2018 pak byla pod kostelem vybudována druhá část parku, a to Farská zahrada. Původně zanedbané plochy zeleně tak získaly zcela nové využití a těší se vysoké návštěvnosti obyvatel Tišnova i turistů.

Farská zahrada upoutá svým klidným prostředím, pergolou s posezením, trvalkovými záhony a v neposlední řadě zvoničkou zbudovanou ke stému výročí založení republiky. Rozlehlé terasy mají v sobě nepopsatelné kouzlo a nabízí nádherný výhled na jižní část města a na protilehlé zalesněné kopce.

Plocha pod kostelem byla v roce 2006 rozšířena o pozemek, který město získalo od Římskokatolické farnosti Tišnov právě za účelem vybudování parku. Horní část je ohraničena opěrnou zdí, která byla z větší části v letech 2007 a 2009 od základu zrekonstruována a slouží jako vodící linie spojující náměstí, Farskou zahradu a Hrádek u starého hřbitova.

Hrádku dominuje památná alej, která byla v rámci revitalizace doplněna výsadbou mladé lipové aleje. V parku bylo vybudováno občerstvení s dětským hřištěm, malý amfiteátr a lavičky pro příjemné posezení s výhledem do širokého okolí. Ve srovnání s původními zpustlými zahradami bez lidí sem dnes míří rodiny s dětmi, cyklisté, běžci i turisté. Revitalizace parku tak splnila účel, pro který byl záměr realizován.

Investiční náklady: 17 mil. Kč, projekt byl spolufinancován Evropskou unií - Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu Životní prostředí částkou 1,4 mil. Kč

Doba výstavby: květen 2017 - červenec 2018

Foto: Miloš Buček, Pavel Navrátil

Autor projektu: Zahradní a krajinářská tvorba spol. s r.o.
Investor: Město Tišnov
Zhotovitel: Gardenline s.r.o.
Výměra: 16 700 m²
O dílo pečuje: Gardenline s.r.o.

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři:

Záštita:

Kontakty:


e-mail: info@szuz.cz
Údolní 567/33, 602 00 Brno
Tel. +420 777 581 544, +420 775 581 544


e-mail: kancelar@szkt.cz
Plzeňská 247/59, 150 00 Praha 5 – Košíře
Tel. +420 602 363 999, +420 257 323 953